Фестивал на виното и храната възражда традициите в морската столица
Тридесет и три български изби участват във Фестивала на виното и храните, който започна днес във Варна. Изложени са напитки от нови реколти, бутикови и отлежали вина и пр. В рамките на изложението ще се проведат срещи между винари, търговци, туроператори, хотелиери и ресторантьори.
Фестивалът възражда традициите на изложенията в бранша – първият е проведен в далечната 1928 г. в Юнашкия салон, а второто издание е през 1932 година в Морското казино на Варна, разказва Георги Филипов, зам.-председател на асоциацията. Изложба на фотоси, архиви и документи съпътства фестивала. Ценоразпис от панаира показва, че цената на лимонадата тогава била 5 лева и че тя струвала по-скъпо от една ракия, за която посетителите плащали 3 лева. Половинка червено вино се предлагала на цена 13 лева. Към тях посетителите можели да добавят кебапче за 2 лева или пък мешана скара за 23 лв.
В наши дни вино, което се продава на цена под 4.50 лева за литър е фалшиво, предупредиха от бранша. Според експертите различните нации имат различни предпочитания по отношение на виното. Туристите от Русия и Германия например масово си поръчват вина с по-висока захарност, докато французите, англичаните и италианците предпочитат червени вина от Южна България.
Заради масовото прилагане на услугата ол инклузив хотелиерите предпочитат да зареждат по-нискокачествени и евтини напитки. През последните няколко години все повече хотели предлагат и услуга а ла карт в ресторанта, и там се предлагат най-качествените български вина.
Според Георги Филипов туристите високо оценяват качествените напитки. Според него туроператорите също вече се включват активно в рекламирането на родните вина. По думите му става практика да се провеждат дегустации, които се посрещат много добре от гостите.
В оформен като ресторант кът майстори от Българската асоциацията на професионалните готвачи предлагат гурме меню за посетителите.