С Дионисиево шествие и грандиозен спектакъл, озаглавен „Огън и вино“, на 28 ноември ще бъде открито шестото издание на фестивала „Дефиле на младото вино“. Това съобщиха организаторите от Съвета по туризъм - Пловдив в партньорство с Община Пловдив, Общински институт „Старинен Пловдив“, Национална лозаро-винарска камара, Асоциацията на българските винари и Европейски рицарски орден на виното – Консулат България.
Символичният старт на консумацията ще бъде даден с отварянето на „Бъчва на младото вино”- първата от тазгодишната продукция на носителя на златно отличие от миналогодишното издание на фестивала – Винпром Асеновград. В продължение на три дни посетителите ще могат да дегустират продукцията на общо 24 винарски изби от цялата страна в знакови къщи в Стария град.
Вторият ден на Фестивала завършва с „Вечер на майсторите на виното”. На нея ще бъдат връчени наградите за най-добри млади вина, присъдени от професионално жури и публиката.
Дегустациите на младото вино са неизменна част от винената култура и атрактивна възможност за производителите да рекламират и продават своята реколта. Част от фестивала са и „Дните на младото вино” - съпътстваща културна програма, която започна още в понеделник и включва атрактивни събития като огнени спектакли, танцови атракции и концерти, изложби, филмови прожекции и др., със свободен вход за посетители. Допълнителна атракция са „Вечерите на младото вино”, на които известни готвачи ще представят уменията си в знакови пловдивски ресторанти. На тях ще бъдат предложени дегустации на храна с най-подходящото за нея вино, придружени с кратка лекция по темата.
„Дефиле на младото вино” стартира през 2009г. с 16 участника в шест възрожденски къщи. Събитието изключително бързо добива популярност и само четири години по-късно, през 2013г., броят на участниците достига 26 винарски изби. За шест години събитието се разраства до седемдневен фестивал, а над 10 000 са посетителите дегустирали българското младо вино по време на миналогодишното издание.
Основната идея на фестивала е да подпомогне реализирането на националната стратегия за виното и да се превърне в атрактивна възможност и повод за посещение на града на тепетата от гости от цялата страна и чужбина. Дегустациите са съпроводени с културни събития, лекции посветени на виното, актуална информация за производителите и др., което превръщасъбитието във важен акцент за културния календар на Пловдив. Локациите, в които се дегустира вино, са къщи и открити площи в Стария град.
Фестивалът се развива все повече благодарение и на победата на Пловдив в надпреварата за „Европейска столица на културата през 2019 г.“. Градът се отличи с реалистичен бюджет, оригинални идеи и проекти, както и с много силна артистична програма, които ще допринесат за културното развитие на града и региона.