Ако досега бяхме свидетели на забраната за фотографиране в музеите, църквите и манастирите, днес знакът „снимането забранено“ може да се превърне в нещо обичайно на места, където не би ви хрумнало, че могат да бъдат въведени подобни рестрикции.
Според abcNews собственици на заведения в САЩ вече забраняват на клиентите да снимат поръчаните от тях ястия. В същото време за хората вече не е достатъчно просто да отидат на заведение. Мнозина от тях снимат поръчаните от тях ястия със смартфоните си или с дигитални камери, като ги разпространяват впоследствие в социалните мрежи и ги правят достояние на хиляди и милиони хора. Явлението е известно като „фудстаграм“ – снимане на ястието на мобилния телефон и моменталното й пускане в мрежата.
Според ПР-а на известен нюйоркски ресторант това е своеобразно гастрономическо порно. Някои ресторанти вече въведоха забрана на снимането на ястия. Заведенията все повече заприличват на цирк, коментира шефът на популярен нюйоркски ресторант, цитиран от Ню Йорк Таймс. Има чужди туристи, които въпреки огромните си фотоапарати снимат доста дискретно, но има и други, които се изправят, за да снимат чинията си отгоре, както и такива, които включват светкавицата и безпокоят посетителите от съседните маси. За разлика от свои колеги, които се опитват да забранят на туристите да снимат храната, той просто ги води в кухнята и им предоставя възможност да направят на спокойствие снимки, на които ястията ще изглеждат по-добре, отколкото на фона на бялата покривка.
Мениджър на друг ресторант посочва, че те нямат рестриктивна политика по отношение на снимането, но молят клиентите си да не включват светкавицата, за да не пречат на останалите.
Засега Асоциацията на ресторантьорите в Ню Йорк, в която членуват 5000 заведения, не е приемала официално становище по този въпрос. Според говорителя на организацията Андрю Мозел обаче проблемът е във фокуса на асоциацията. Той казва обаче, че той се решава от всеки ресторантьор – някои от тях поощряват снимането на ястията и споделянето на снимки в мрежата, други смятат, че вечерята като преживяване е нещо по-интимно и не би трябвало да се излага на показ.
Има и заведения, които вече следват политика за ограничаване на фотографиите, за да запазят спокойствието на своите гости. Други отиват и по-далече, като не позволяват на клиентите си да използват мобилни устройства – при това не чрез забрани, а чрез екраниране на помещенията, което ги прави безполезни поне по време на обяда или вечерята.