24 Ноем. 2024

Вие сте тук

Туристите малко ги е страх да ходят в Париж след атентатите

11.02.2016

Го Вей иска да изчака да види дали "Ислямска държава" няма да удари пак Франция, преди да обмисли пътуване до Париж. След атентатите от ноември миналата година чуждестранните туристи се колебаят, подобно на тази китайска преводачка дали да тръгнат да обикалят улиците и музеите на френската столица.


Туристическа дестинация номер едно в света с над 19 милиона посетители през 2014 г. не страда липса на туристи, далеч не. Опашките пред Лувъра и под Айфеловата кула обаче са по-рехави след джихадистките нападения от 13 ноември, при които бяха убити 130 и ранени стотици хора.


Резервациите в хотели са намалели с 20%, казва Франсоа Наваро от Комисията по туризма в Парижка област. Много посетители - главно японци, китайци и руснаци,  са се отказали да пътуват.


Въпреки че тези идващи отдалеч клиенти изобщо не са сред най-големите контингенти туристи във Франция, те са едни от най-щедрите. Китайците, например, които са само 2% от всички посетители, харчат средно 1000 евро на престой за луксозни продукти.


С други думи, "след атаките в Париж 60% от нашите клиенти, които са планирали да отидат във Франция, са анулирали пътуването си или са сменили дестинацията си", казва Ван Ян от базирана в Пекин туристическа агенция.


Според много китайски туристи "има какво още да се желае във връзка със сигурността във Франция", обяснява тя. Още първите нападения през януари срещу сатиричния вестник "Шарли ебдо", срещу полицаи и срещу супермаркет за кашерна храна (17 загинали) създадоха такова впечатление.


По онова време туристическият сектор отбеляза вълна от анулирания на резервации, но посещаемостта достигна предишните си нива три месеца по-късно.


Въпреки че въздействието на ноемврийските атентати бе по-силно, особено поради факта, че джихадистите взеха на мушка клиенти на барове, ресторанти и концертна зала, Наваро се надява от март да има подобрение.


"Част от нашата история"
За да улесни връщането на колебливите туристи, френските власти предприеха повече инициативи.


В средата на януари обявиха, че срокът за издаване на визи на групи китайски туристи ще бъде съкратен от 48 на 24 часа. В края на януари на служителите в сектора бе раздадено ръководство, озаглавено "Как да посрещаме добре китайците?".
И понеже трябваше да бъде внесено спокойствие, 55 представители на китайски туроператори бяха поканени да отидат в края на този месец в Париж за "разговори за сигурността" по думите на Наваро. По време на техния престой те ще прекарат два часа в полицейски комисариат, за да бъдат информирани за мерките, взети след атентатите.


От ноември 10 000 военни са натоварени със задачата да бъдат подкрепление на полицията, а частни охранителни фирми набират с пълна сила служители, за да помогнат с наблюдението на най-посещаваните места.


Двайсет и три годишната германка Аника, която за пръв път пътува сама, казва, че не я успокояват особено патрулите по улиците и системните проверки на багажа на входа на бутици и туристически обекти. "В началото не исках въобще да идвам заради атентатите. После обаче реших да не се поддавам на страха", признава тя. И "магията на Париж разсея всичко".


Подобно на нея, веднъж щом пристигнат там, много туристи правят равносметка на поетия риск. Атентат "може да стане навсякъде", казва Яо - жителка на Пекин, излязла на романтична разходка с приятеля си по старите улици на остров Сен-Луи, в сърцето на Париж.


Атентатите "сега са част от нашата история", обобщава Франсоа Наваро. "Париж обаче си остава столица на любовта, гастрономията и пазаруването".


Марк Удс и Саманта Арнолд, британска двойка, която срещнах пред катедралата "Нотр Дам", споделя тази романтична визия за Париж. "Той току-що ми предложи брак, това е доказателство", казва младата жена. А той допълва: "Под Айфеловата кула".

 

Източник: Франс Прес

 

 

Категории: 

THExperts бюлетин

Информирайте се за последни новини!

CAPTCHA
Този въпрос удостоверява, че сте реален потребител.
Subscribe to THExperts бюлетин feed