„To light or not no light“ изглежда е сакралният въпрос за европейските столици в навечерието на Коледа. Според британския Guardian с най-голяма сила той важи за Острова, но и в други държави администрациите са раздвоени между желанието за пищна украса, която да създаде празнично настроение, и необходимостта от икономии.
Но ако различните общини във Великобритания водят дебати дали да спестят от коледна украса, в британската столица явно не изпитват подобни съмнения. Лондон откри празничния сезон още в началото на ноември, когато светлини заляха Oxford Street. Стартът бе даден със запалване на коледната украса и улично шоу с популярни изпълнители още на 5 ноември. Около седмица по-късно в коледни светлини се окъпа и Regent Street. В същото време общинските власти в други градове продължават да спорят дали е уместно да се харчат огромни средства за коледна украса. Противниците на икономиите твърдят, че празничната атмосфера е неразривна част от социалната дейност и опит да се дари празнично настроение на хората, независимо от финансовите трудности.
Париж
Френската столица също не жали средства за празнично осветление на града. Въпреки кризата и тази година Елисейските полета са празнично украсени, съобщи RFI. От няколко години светлините се палят от известни френски актриси. Тази година честта да натисне „червения бутон“ на 21 ноември се падна на Диан Крюгер в присъствието на кмета на Париж Бертран Деланое.
Новост тази година са създаващите ефект на перспектива искрящи гирлянди, с които са украсени около 200 явора на Шанз-Елизе. Всяка от тях е с формата на пръстен, издигнат на височина 7 метра и осветява дори и най-високите клони на дърветата. Три пръстена с различен диаметър опасват дърветата, без да ги докосват, създавайки илюзията, че плуват във въздуха.
Празничната украса струва около един милион евро. Общината е заделила 220 хиляди, а останалата сума е платена от собствениците на магазините, разположени на авенюто. При това разходът на електроенергия за коледната украса няма да превиши годишния разход на средностатистическа кооперация в Париж. През последните години консумацията на електроенергия е намалена значително, благодарение на използването на енергоспестяващи крушки – нещо, с което общината се гордее. Точно това обаче не се хареса миналата година на жителите на града, според които светлините били прекалено слаби.
Виена
Виена стартира коледния сезон на 24 ноември, когато на централната улица Грабен ще бъдат запалени хиляди лампички. До 30 ноември вече ще бъде осветен целият град, съобщи euromag.
През миналата година градските власти изпитваха съмнения дали да украсят и осветят определени части на града. Популярната сред туристи Währinger Straße бе на косъм от изпадането от празничния маршрут, потвърждавайки, че австрийската столица преживява тежки финансови времена.
Коледната украса и във Виена ще струва около 1 млн евро, като между 30% и 50% от сумата ще бъде покрита от Бизнес Агенцията на Виена.
Близо две трети от лимпичките използва LED технология, което намалява разхода и удължава живота им с около 80%.
Мадрид и Барселона
1,9 млн евро ще похарчи тази година общината в Мадрид за украса и илюминации. Ключови места за празничното осветление ще са търговските улици, за да се изостри вниманието към тях и да се повиши динамиката в сектори като туризъм, развлечения и хотелиерство, съобщи Euronews.
Въпреки че сумата за украса изглежда внушителна, тя е с около 28% по-ниска, отколкото през 2011 г., а в сравнение с 2009 г. е орязана с близо 60%.
Коледните светлини ще бъдат включени на 30 ноември и ще носят радост на жителите и гостите на градачак до 6 януари.
Барселона пък ще бъде украсена с гирлянди, чиято обща дължина е 77 км или с 10 километра повече, отколкото през миналата година, съобщи кметът на града Хавиер Триас. Те бяха включени на 22 ноември и ще осветяват града до 6 януари. Разходите за празнично осветление възлизат на около 1,4 млн евро.
Москва
Властите на Москва се готвят да поставят нов рекорд в разходите за украса за Коледа и Нова година. Според руските медии сумата ще надхвърли значително 190-те млн рубли, похарчени със същата цел през 2011 г. Тогава средствата бяха повече от два пъти по-големи, отколкото през 2010 г.
Най-амбициозният проект е „светлинната елха Хамелеон“ с 89,8 хил. светодиодни лампи, вплетени в клоните, която ще струва 5,5 млн рубли. Идеята е Москва да заприлича на другите европейски столици, поясняват от градската управа. Според "АКБ Дейли" обаче някои от перата предизвикват недоумение, както и фактът, че в складовете на районните кметства залежават тонове украса, купени в предишни години.