Бившият председател на Столичния общински съвет Антоан Николов иска да строи собствен ски курорт на Трещеник в Рила, съобщиха от Български център за зелена икономика. Според природозащитниците той си е осигурил лоби в МОСВ, за да бъде изваден районът на строежите му от защитената зона Натура 2000. До хижа „Грънчар” откъм Якоруда вече прииждат мощни автомобили. Николов планира и прокарване на път от „Грънчар” до „Боровец”, за да превърне цялата планина в автопарк, посочват еколозите.
Според тях от планираната преди 3 години по европейската Директива за природните местообитания зона „Рила-Буфер” не е останало нищо. Навсякъде, където интересите на олигарсите го изискват, доцент Бисерков, ръководител на екип от БАН, е отворил в защитния буфер около Рила проходи за строители, хотелиери и автотуристи.
Освен закупените от Антоан Николов терени на Трещеник, от Натура 2000 са извадени и:
- Семково, където се строи незаконно вилно селище.
- земи на Симеон Сакскобурготски в Боровец.
- Говедарци със заменките на Христо Ковачки, за които България ще плаща глоби в Брюксел.
- Паничище, където има апетити за строежи.
- Зона около спортния комплекс Белмекен.
Според Алианса за национален парк Рила екоминистерството вече е подготвило изваждане на тези земи от мрежата Натура 2000, въпреки че застрояването им ще унищожи уникални европейски ландшафти и стратегически за България природни местообитания. Ако това се случи, както винаги до сега, ще последват реакция на Европейския парламент и наказателни процедури за България, глобите по които ще плащаме всички ние, а бизнесмените, които възнамеряват да строят на тези места, посочват природозащитниците.
Алиансът за национален парк Рила настоява да бъде отложено предстоящото заседание на Националния съвет по биологично разнообразие и то да се проведе в присъствието на представители на Европейската комисия и Европейския парламент, които да предприемат санкции за спиране на корупцията в МОСВ. Междувременно мисии на ЕП и ЕК вече се готвят да пристигнат в страната, за да видят пораженията на връх Перелик, нанесени от незаконен строеж на Кирил Асенов, както и да се запознаят на място с проблемите в Рила и Пирин, съобщиха от организацията.