24 Ноем. 2024

Вие сте тук

Държавните горски предприятия ще инвестират в изграждането на пунктове за охлаждане и съхранение на дивечово месо

03.04.2012

 

Министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов ще нареди на директорите на шестте държавни горски предприятия да инвестират в изграждането на пунктове за охлаждане, съхранение и първична обработка на дивечово месо. Това стана известно по време на кръгла маса на тема „Дивечът –ценен традиционен ресурс за българската кухня", организирана по инициатива на министър Найденов от асоциация Евро-Ток България. 


По този начин заведенията и търговските вериги ще могат да купуват неограничено и законно месо от диви животни. В момента всички, които стопанисва дивеча в България, имат право да продават дивечово месо само прясно или охладено и в ограничени количества. Единствено държавните ловни стопанства – „Черни Лом”, „Шерба” и „Витошко-Студена” могат да реализират неограничено трупно замразено месо. В ДЛС „Росица” и пункта в Ботевград могат да продават и разфасовано и пакетирано месо по всички международни и европейски стандарти.


В България трудно се сертифицират класиците за дивечово месо. Затова готвачите в заведенията все още имат проблеми с документацията за месото. Докато цяла Европа се наслаждава на това месо, ние се борим с бюрокрацията, каза председателят на Евро-Ток България Жоро Иванов.


Популацията на дивеч се увеличава, приходите от ловен туризъм са нараснали с 30% за миналата година. Това е един голям ресурс и ние не може да го оставим да изтича, подчерта министър Найденов.


В страната ни няма достатъчно условия за добиването на дивечово месо, съществуват едва две лицензирани кланици за диви животни. Трябва да се създадат условия за легалното движение на дивечово месо в търговката мрежа в страната. У нас се продава единствено замразено дивечово месо, което е внос от Европейския съюз, каза д-р Любомир Кулински, зам.-изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните. Голяма част от месото на отстреляните от чужденци животни по време на лов отива в екарисажите, това месо би могло да се реализира.


Според Кирил Вътев, Председател на Асоциацията на месопреработвателите в България, в страната ни има изключително качествени дивечови ресурси, които не се оползотворяват ефективно. Той предложи от една страна одобрените районни кланици и транжорни да поемат функцията по първичната преработка на дивечовото месо, а от друга самите дивечовъдни стопанства да изградят нужната база по обработка и подходящо замразяване на месото, с цел удължаване срока на годност и възможност за по-добра реализация на продукта.

 

В момента в България в големите търговски вериги се предлага замразено дивечово месо, но основно внос от страни, извън ЕС. Според Елена Симеонова, Ръководител сектор “Публични и фирмени комуникации” на Метро Кеш енд Кери България, няма проблем да се предлага български дивеч, но съпътстван с нужната сертификация.

 

Благой Рагин, Председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация подчерта значението на ястията от българско дивечово месо, като емблематични за българския туризъм и изключително важни за неговото развитие, както във вътрешен, така и в транс граничен аспект.

 

В Кръглата маса взеха участие и представители на Изпълнителната агенция по горите, 6-те държавни горски предприятия и водещи шеф-готвачи, които за пореден път призоваха да не бъде купувано и приготвяно дивечово месо, без да е извършен нужния контрол от компетентните органи.


 

Категории: 

THExperts бюлетин

Информирайте се за последни новини!

CAPTCHA
Този въпрос удостоверява, че сте реален потребител.
Subscribe to THExperts бюлетин feed