24 Ноем. 2024

Вие сте тук

Трайчо Трайков: Присъединяването на Русия към СТО ще интензифицира търговията между български и руски компании

18.12.2011

Многостранните правила на Световната търговска организация вече регулират 97% от световната търговия

Присъединяването на Русия към Световната търговска организация (CТО) ще доведе до интензифициране на търговията между България и Руската Федерация. Това заявиха след среща в Женева икономическите министри на двете страни Трайчо Трайков и Елвира Набиулина съобщи пресцентърът на МИЕТ. Двамата участваха в Осмата сесия на министерската конференция на Световната търговска организация (СТО), по време на която бяха одобрени условията за присъединяване на Руската Федерация към организацията.

Преговорите за присъединяване на шестата най-голяма икономика в света към СТО продължиха 18 години. С присъединяването на Русия на практика многостранните правила вече ще регулират 97% от световната търговия. Цялостното прилагане на ангажиментите и разпоредбите на СТО ще доведе до значително подобряване на достъпа до пазара за българските стоки и услуги, подчерта министър Трайков. По думите му през следващите няколко години се очаква да се увеличи износа на стоки в резултат на пълното прилагане на тарифните ангажименти. Значителни ползи за българските оператори ще допринесат законодателните реформи и намаляването на практиките, нарушаващи свободната търговия. Положително оценяваме намеренията на Русия да започне преговори за присъединяване към плурилатералното Споразумение по държавните поръчки, което ще доведе до либерализиране на пазара за чуждестранни доставчици, допълни още министърът.

Присъединяването на нови държави към СТО е едно от най-важните постижения на Осмата министерска конференция, заяви в изказването си на форума министър Трайков. Според него това ще укрепи правилата на организацията и изпраща ясно послание за успешно приключване на текущия кръг многостранни търговски преговори и намирането на вярно решение срещу протекционизма. България се обяви за интензифициране на многостранните търговски преговори от кръга Доха и за постигане на конкретни договорености в краткосрочен план за улесняването на търговията, нетарифните бариери и въпроси за продължаване на интеграцията на най-слабо развитите страни.

Очаква се конференцията да приеме решения и за пълноправно членство в организацията на Самоа и Черна гора. Министрите на страните членки на СТО ще одобрят и редица решения, свързани с електронната търговия, правата върху интелектуалната собственост и условията за достъп до пазарите на обществени поръчки в държавите-членки.

На заседание на Комитета по държавните поръки на ниво министри преди конференцията, успешно приключиха преговорите за ревизиране на Споразумението по държавните поръчки на СТО. Документът е подписан от 42 страни. С постигнатите договорености се подобряват условията за достъп до обществени поръчки на пазарите на трети страни. Новите разпоредби ще допринесат за по-ефективното използване на публичните ресурси в редица сектори, включително инфраструктурни проекти, обществен транспорт, оборудване за болници и др. Това ще даде достъп и на българския бизнес до пазара за доставчиците на държавни поръчки, който в световен мащаб се оценява между 80 и 100 млрд. долара годишно.

Категории: 

THExperts бюлетин

Информирайте се за последни новини!

CAPTCHA
Този въпрос удостоверява, че сте реален потребител.
Subscribe to THExperts бюлетин feed