Една пета от населението на Европейския съюз или общо 100 милиона души никога не са използвали интернет, съобщи Евростат, цитиран от "Ройтерс". Даннита показват, че разделението между онлайн грамотния север и по-бедната Южна и Източна Европа става все по-голямо.
Над половината население на Румъния и по-малко от половината български граждани нямат интернет достъп у дома, сочат данните, публикувани в сряда. Статистиката подчертава не само географските различия в един от най-развитите региони в света, но и отсъствието на достъп на по-бедните хора до по-евтини стоки и услуги на милиони хора, осигурявани от интернет.
"За много хора днес е трудно да живеят без интернет. Въпреки това намаляваща, но все още непренебрежима част от населението на ЕС никога не е използвала интернет", посочва Евростат. Една четвърт от хората между 16 и 74 години в 27-те страни членки никога не са имали достъп до глобалната мрежа.
Макар и достъпът до интернет като цяло да се е увеличил пред последните пет години, все още има голяма разлика между държавите – 45% от българите имат интернет връзка, докато в Холандия този дял е 94%. Други държави, в които над 90% от населението има интернет достъп, са Люксембург, Швеция и Дания. На дъното на класацията са румънците, от които 54% никога не са използвали интернет - нито вкъщи, нито в интернет кафе или през смартфон.
Държавите с най-нисък дял от населението, което използва интернет, са и тези с най-малък брой фиксирани високоскоростни връзки и които пазаруват най-малко онлайн. Онлайн бизнесът е най-напреднал във Великобритания, Дания и Швеция, където той е осигурявал между 5.8 и 7.2% от брутния вътрешен продукт (БВП), смята Boston Consulting Group. Във Великобритания през изминалата година над 80% от хората между 16 и 74 години са пазарували по интернет. Най-малко са тези в Румъния и България (13%)
Според "Ройтерс" най-изненадващият резултат е в Испания, където делът на хората с интернет достъп е сравнително скромен (64%), а онлайн пазаруването също се практикува от малко хора (39%).