Къде изхвърлят боклука си японципе и защо липсват кошчета за боклук на обществени места, включително на гарите, се чудят чуждестранните туристи, които пристигат в Япония. Липсата на места за изхвърляне на боклук е най-голямото неудобство по време на пътешествията на туристите от чужбина, съобщи агенция Киодо, позовавайки се на проучване на Японската агенция за туризъм.
Според проучването липсата на кошчета е проблем, който посочва всеки пети от над 4000 чужденци, анкетирани на пет големи летища в Страната на изгряващото слънце. Проучването е проведено сред чужденци преди да напуснат летищата НюЧитос, Нарита, Ханеда, Кансай и Фукуока в периода декември-януари.
Въпреки че ситуацията се е подобрила с около 8% спрямо предходната година, много от анкетираните са казали, че след като не са изхвърлили боклука, е трябвало да го върнат обратно там, където са настанени.
Япония е имала повече кошчета за боклук на обществени места, но много от тях са били премахнати през последните години – отчасти поради опасения за безопасността след терористични атаки в страната като атаката със зарин в метрото в Токио през 1995 г., и в чужбина, включително бомбените атентати в Мадрид през 2004 г.
С изчезването на повечето кофи за боклук в обществените зони обаче замърсяването на туристическите места се превърна в сериозен обществен проблем, отбелязва Киодо.
Йохей Такемура, главен изпълнителен директор на "Форстек" (Forcetec), която инсталира кофи за боклук, захранвани със слънчева енергия, които могат да компресират боклука, заяви, че популярни туристически дестинации като Ню Йорк и Париж имат по около 30 000 обществени кофи за боклук. Докато кофите за боклук, инсталирани и поддържани от държавния сектор, до голяма степен са изчезнали в Токио, има кофи за боклук, поставени и поддържани
от бизнеса, каза Такемура.
Проучването също така отчита, че 15,2% от туристите съобщават за проблеми с комуникацията, като например факта, че персоналът в ресторантите и други заведения не говори английски език, докато 13,1% посочват пренаселеността на туристическите дестинации в страната. Анкетираните също повдигат въпроса за имиграционните процедури в Япония,
оплаквайки се от дългото време за чакане на летищата.