Само за шест часа ще се стига от Виена до Истанбул, след като бъде изграден новият жп проект за високоскоростен влак през България. Общата дължина на линията ще е 1300 км, като тя ще е проектирана за скорост до 400 км/ч. Проектът, който ще струва 25 млрд евро, ще подобри транспортната свързаност между Централна и Източна Европа, каза пред Bloomberg TV Bulgaria д-р Людмил Иванов, експерт по управление и цифровизация в железопътния транспорт.
Проектът може да стимулира икономическото развитие в регионите, през които преминава, като същевременно насърчава устойчивия транспорт. Освен това възможността за изграждане на нова инфраструктура, която да поддържа високоскоростни влакове, е важна за модернизацията на транспортната мрежа в региона, каза експертът.
Основните предизвикателства при изграждането на трасето според него са необходимостта от изграждане на изцяло ново трасе, способно да поддържа движението на високоскоростни влакове и невъзможността да се използва старата инфраструктура.
Европейският съюз (ЕС) стимулира железопътния транспорт чрез различни инициативи и инвестиции, насочени към модернизация и развитие на инфраструктурата. Съществуват различни финансови механизми и фондове на ЕС, които предоставят средства за проекти в железопътния сектор, включително частно финансиране и участие на трети страни.
Проектът за високоскоростна железница между Виена и Истанбул ще се развива в няколко ключови етапа, като в момента предстои да се извърши предпроектно проучване, което ще анализира разходите, ползите и капацитета на линията. Това проучване ще определи прогнозния трафик на пътници и ще оцени икономическата ефективност на проекта.
Страните, през които ще преминава линията, ще трябва да подпишат и меморандум за сътрудничество, за да започнат проектирането и оценката на трасето. След подписването на меморандума ще започне техническото проектиране на трасето, каза Иванов. Очаква се, че изграждането на линията ще отнеме между 10 и 15 години, в зависимост от сложността на проектите и процедурите за отчуждаване.
Според експерта изграждането на проекта ще отнеме поне 15 години.