18 Май 2025

Вие сте тук

Prix Versailles определи най-красивите музеи в света

10.05.2025

Най-красивите музеи за 2025 г. бяха определени в Париж. Седемте финалиста на световните Архитектурни награди, присъждани от Prix Versailles, са от различни краища на света. От тях през декември ще бъде избран носителят на световната титла Prix Versailles, както и наградите за Интериор и Екстериор.

 

Гран Пале, Париж, Франция 

 

Гран Пале

 

Първоначално построена под ръководството на арх. Шарл Жиро за Парижкото изложение през 1900 г., сградата на  Гран Пале се откроява като едно от емблематичните места в Париж.

 

Изграден е само за три години с неуморните усилия на стотици работници и над 40 творци, създали скулптури, мозайки и фрески, които я изпълват с неземна атмосфера.

 

След повече от 100 години сградата е претърпяла мащабна реновация, но е запазила най-същностното от първоначалния замисъл. Огромният стъклен покрив с площ 17 500 кв. м продължава да облива пространството в естествена светлина и днес. Съхранена е горната галерия, която обикаля около цялата сграда и служи като променада, която създава забележителна връзка между миналото, настоящето и бъдещето на сградата.

 

Музеят САКА, Бали, Индонезия

 

 

Какво би станало, ако луксът можеше да се превърне в култура? От юли 2024 г. музеят САКА,  скрит в Ayana Bali, хотелски комплекс с гледка към Джимбаран отговаря на този въпрос.

 

Разработен от Mitsubishi Jisho Design, новият музей е въплъщение на балийската философия и на свещения баланс между планината и морето, символизирайки взаимодействието между духовната сила и живота и непрекъснатата трансформация.

 

Този принцип е отразен в наклонения покрив, който визуално свързва планините и морето.

 

В музея  се съхраняват архивни документи и исторически предмети, а изложбите му показват вековната традиция на острова.

 

Аудеум, Сеул, Република Корея

 

 

Да създадеш сграда - музикален инструмент, е предизвикателство, с което са се сблъсквали много  архитекти през годините.

 

На фасадата са разположени плътни вертикални алуминиеви тръби, за да уловят звука и светлината, реда и безпорядъка, и да пресъздадат ефимерната красота на природата. 

 

Когато посетителите преминат през гората от алуминиеви тръби и слязат по каменната долина от стъпала, съвременните материали в интериора постепенно отстъпват място на ароматни кипариси, от които е направен входът.

 

Музеят предлага уникално, мултисензорно преживяване, съчетавайки визуални ефекти, звук, вятър и аромат в едно цяло, превръщайки го в място за почивка и съзерцание.

 

 

Кунстсило, Кристиансанд, Норвегия 

 

 

В норвежкия град  Кристиансанд огромно индустриално пристанище съсзърнохранилище, състоящо се от 30 силоза за зърно, е преобразено в най-големия музей в Норвагия.

 

Разположена на крайбрежието, тази просторна  триетажна сграда с площ 3300 кв.м., датираща от 1935 г., е превърната в музей през 2024 г.

 

В нея се помещава най-голямата частна колекция на скандинавско изкуство в света, предлагайки едновременно панорамна гледка към крайбрежието.

 

 Но най-впечатляващата част от сградата са нейните гигантски силози, които подчертават монументалния характер на сградата.  Подобно на бетонна катедрала, това място  създава усещане за величие и поезия.

 

 

Музей на изкуствата в Рияд, Саудитска Арабия 

 

 

Музеят на изкуствата в Рияд е първият музей на Арабския полуостров, посветен  на дигиталното изкуство.  Съчетава връзката между традиционна местна архитектура и новите технологии.

 

Конепцията създава баланс между градското и земеделското, строителство и природа, история и бъдеще.

 

 

 

Природонаучният музей в Кливланд, Охайо, САЩ

 

 

Целта на създателите на сградата е тя да отрази богатата геоложка история на Североизточен Охайо, като чрез реновиране на старата сграда на музея да се създаде цялостен комплекс със съвременна структура.

 

Вдъхновен от ледниците, които са издълбали Големите езера, музеят разказва за историята на живота на Земята с централна зала за посетители, в която са показани най-емблематичните екземпляри.

 

Според специалистите тук архитектурата е отразява напълно природата и насърчава любознателността и откривателството.

 

Музеят на изкуствата Joslyn в Омаха, Небраска, САЩ

 

 

За него казват, че е парадоксално единство. Разположен в централните равнини на Средния Запад,, музеят е основан през 1931 г. с помощта на фонда на Сара Джослин. Идеята е да се осигури безплатен публичен достъп до изкуствата и да се представи човешкото творчество от 5000 години насам.

 

Комплексът е единство на три забележителни сгради –  сградата Джослин от 1931 г. в стил ар деко, дело на баща и син Джон и Алън Макдоналд;  първия американски павилион на Норман Фостър; и последния павилион, изграден през 2024 г. , „Ронда и Хауърд Хоукс“.

 

Парадоксалното е, че трите сгради, построени в съвършенно различен стил, все пак се възприемат като цялостен комплекс, който предлага не само поглед към далечното минало и историята на САЩ, но и поглед към бъдещето.

 

 

Категории: 

THExperts бюлетин

Информирайте се за последни новини!

CAPTCHA
Този въпрос удостоверява, че сте реален потребител.
Subscribe to THExperts бюлетин feed