Малта, където спадът на нощувките е 80%, е най-засегнатата от ковид-пандемията държава в рамките на Европейския съюз, показват данни на EUROSTAT в последния публикуван доклад.
Веднага след Малта се нареждат Испания, Гърция, Португалия и Унгария, като всяка от тези държави отбелязва спад с повече от -60%. От друга страна Дания и Холандия отчитат най-ниския недостиг сред страните-членки на ЕС, отбелязвайки спад до - 36%.
Туризмът е спаднал със 78 процента в Испания, поставяйки страната на второ място в списъка на държавите, засегнати от пандемията. В Гърция спадът е 74%, докато Португалия е 70%, а Унгария е достигнала ниво от 61%.
Общо за ЕС броят на нощувките е спаднал с 61% от април 2020 г. до март 2021 г., което представлява 1,1 милиарда туристи, докато 12 месеца преди пандемията е имало 2,8 милиарда туристи.
Най-голям спад на чуждестранни туристи се отчита отчита в Испания – 90%, следвана от Румъния с -89% и Унгария и Финландия с -88 на сто. Чехия също отбеляза значителен спад от -87%.
България е с около 60% спад заедно с Австрия, Словакия и Белгия, показват данни на Евростат.
Вътрешният туризъм се е увеличил в Словения с 25%, а в Малта с 20%. И все пак това увеличение не беше достатъчно, за да балансира рязкото намаляване на международния туризъм.
С 20 млн туристи по-малко Испания е сред най-тежко засегнатите от пандемията държави. Още през август 2020 г. испанското правителство одобри фонд от 14 445 милиона евро в опит да подпомогне 111 080 компании да се възстановят от щетите, причинени от пандемията, след като туризмът в Испания рискува да загуби повече от 40 милиарда евро поради коронавируса.
Италия пък е загубила до 120,6 милиарда евро и е претърпяла 51% спад на брутния вътрешен продукт през миналата година. В резултат 337 000 души, работещи в туристическия сектор, са останали без работа.
Гърция, друга тежко засегната дестинация, получи 800 милиона евро от Европейската комисия в опит да съживи туристическия сектор в страната след пандемията.
Европейската комисия отпусна 202 милиона евро за съживяване на туризма в Хърватия.
От друга страна туристическите агенции в Полша наскоро съобщиха за взрив на интереса към международния туризъм. Според статия, публикувана от полския ежедневник Rzeczpospolita, резервациите в Полша са се увеличили с 32% в сравнение с периода преди пандемията.