Около 100 хиляди души търси Слънчев бряг за лятото
Липсата на подготвен персонал и през 2025 г. се очертава като най-големия проблем в туристическия сектор. Около сто хиляди души сезонни работници търси курортът Слънчев бряг за летния сезон. Общият брой на незаетите сезонни работни места в България е 200 хиляди души, става ясно от репортаж на bTV днес.
Според Веселин Налбантов, заместник-председател на БХРА, проблемът със сезонните работници е голям и не може да се реши, ако не се открие Професионално-учебен център, който да подготвя кадри за туризма. Идват хора, които нищо не знаят и трябва тепърва да ги учим, посочи той.
През 2024 г. около 5 хиляди чужденци са работили в морските ни курорти по данни на статистиката. Най-голям брой са от Киргизстан, следват Казахстан и Непал.
От началото на годината Агенция по заетостта е обработила над 150 заявления за краткосрочна заетост до 90 дни и е регистрирала заетостта на над 1 200 лица от трети държави, в т.ч. подадени по електронен път, сочат данни на агенцията.
Във връзка с предстоящия летен сезон е създадена електронна платформа, на която работодателите могат да подават документи за на чуждестранни граждани – https://workinbulgaria.egov.bg/Application/Add?permitType=5. Това ще позволи по-бърза и удобна обработка на документите, като времето ще се скъси в пъти, твърдят от агенцията.
Мярката обаче няма да реши проблема. Според представители на бранша е необходимо да се повиши интересът към професиите в сектора и да се задържат младите хора, решили да работят в туризма.
Министерството на туризма осъществява активна комуникация с компетентните институции за облекчаване на процедурите по наемане на работници от трети страни, съобщи преди дни министърът на туризма Мирослав Боршош.
Дългосрочните мерки включват реформи в образованието и създаване на стимули за младите хора да се реализират в туристическия сектор. Едва 25-30 процента от тези, които завършват „Туризъм“ остават в бранша. Министърът подчерта, че за него е от първостепенно значение кадрите в туризма да бъдат формирани и обучени тук, да са българи - "българите да работят в българския туризъм. Това е най-голямата цел от гледна точка на демографската криза и задачата да задържим кадрите на нашия трудов пазар - ако хората намират работни места в туризма, те ще остават в страната,“ заяви Боршош.