Швейцария налага отново квоти за работници от Централна и Източна Европа, след като е критикувана за влиянието на увеличаващата се имиграция върху нейната икономика, която се справя по-добре в сравнение с останалите страни на континента, предаде Ройтерс.
Швейцарският кабинет взе решение да се позове на "предпазна клауза" в споразумението си с Европейския съюз за свободно движение на хора, като въведе отново квоти, каквито бе премахнала преди година за граждани от Централна и Източна Европа.
"Позовавайки се на предпазната клауза, Федералният съвет се опитва да приложи едно от средствата за контролиране на имигрантския поток в Швейцария", гласи изявление на съвета.
От 1 май правителството налага квота от 2000 разрешителни за работа годишно за граждани от Естония, Латвия, Литва, Полша, Словакия, Словения, Чехия и Унгария за разлика от 6000-те разрешителни, дадени миналата година.
Правителството изтъква, че 1,1 милиона граждани на ЕС се възползват от икономиката на страна с население 7,9 милиона души, но увеличаващата се имиграция засилва опасенията във връзка с интеграцията им и спазването на минималната заплата и условията на труд.
Много работници от ЕС емигрираха през последните години в Швейцария, която успя да запази безработицата на рекордно ниското ниво от 3 процента въпреки неотдавнашните сътресения в икономиката.
Дясната Швейцарска Народна партия обвини имигрантите за увеличаването на наемите, препълването на обществения транспорт и подкопаването на културните ценности и се опитва да внесе поправки в конституцията за годишни квоти на разрешителните, предоставяни на чужденци.
Външният министър на ЕС Катрин Аштън разкритикува хода, като изтъкна, че споразумението с Швейцария й позволява да ограничи достъпа на имигранти от целия Европейски съюз, а не само от определени страни, посочва ДПА.
"Тази мярка не е нито икономически оправдана от ситуацията на трудовия пазар, нито от броя граждани на ЕС, които искат да живеят в Швейцария", изтъкна Аштън.