22 Ноем. 2024

Вие сте тук

Чушката люта, пак люта...

23.10.2012

Любопитни фактиза лютите чушки:

Консумирани са още 7000 години пр. н.е. и са отглеждани около 5000 г пр н.е.

Само преди по-малко от 500 години чилито е било непознато за азиатците, а днес Китай, Индия и Пакистан са най-големите му производители в света.

В цивилизациите на някои индианци чилито е било използвано като валута.

Според някои стари цивилизации в Северна и Южна Америка чилито притежавало свръхсили.

Най-лютата част от една чушка са не семената, както някои вярват, а мястото, където са закрепени за самата чушка.

За световна столица на зеленото чили се смята градчето Хеч в щата Ню Мексико (Hatch). Там ежегодно се провежда фестивал, в който разбира се, има и състезания с надяждане с люти чушки.

От семенника на червеното чили се извлича оцветител, който се ползва в почти всичко от червила до оцветяване на кайма.

Накиснати в кисело мляко и после изсушени на слънце, те се консумират като снакс по време на хранене в някои южни щати на Индия.

Някои пчелари ги използват за лекуване на различни болести по пчелите. Въпреки това се изискват добри познания, тъй като в чилито, освен полезният за пчелите капсаицин, се съдържа и смъртоносните за тях сапонини.

Лютата чушка е „роднина“ на домата, картофа и патладжана.

 

Здравето и лютите чушки:

  • Една средно голяма зелена люта чушка съдържа толкова витамин С, колкото и шест портокала.
  • Чаена лъжица чили на прах съдържа дневната доза витамин А.
  • Намаляват риска от някои видове рак.
  • Те са източници на желязо, калий и фибри.
  • Помагат при много кожни проблеми.
  • Някои хора ги слагат в обувките си, за да топлят краката си.
  • Помагат за борба с мигрена и някои други видове главоболие.
  • Екстракти от тях се прилагат при артрит и болка в мускулите. 
  • Те са превантивна мярка срещу синузит и запек.
  • Намаляват кръвното налягане.
  • Помагат срещу някои чревни заболявания.
  • Спират много възпалителни процеси.
  • Намаляват „лошия“ холестерол.
  • Помага за изгарянето на калориите като задейства процес, ускоряващ метаболизма. По този начин спомага отслабването. Доказано е, че дори сладкият червен пипер съдържа вещества, които значително увеличават термогенезиса (генерирането на отплина) в продължение на около 20 минути, след като са били изядени.

 

Скалата на Сковил

Изобретена е от Уилбър Сковил още през далечната 1912 година. През това време той работи във фармацевтична компания и създава тест, посредством който може да се измерва лютостта на една чушка. Първоначално той смилал чушките и ги смесвал с подсладена вода. Той тествал разтвора и го разреждал с вода все повече с точно определено количество. Когато разтворът вече не лютял изобщо, той правел изчисленията си – една част от първоначалния разтвор, разредена милион пъти, за да престане да люти, правела 1.5 милиона единици по неговата скала. Днес тестването на силата ла лютите чушки вече се прави в лаборатории и е далеч от субективните методи, позлвани преди  век.

 

Капсаицин

Това е веществото, което всъщност предизвиква ефекта, който някои обичат, а други мразят.

Когато докосва лигавицата, капсаицинът предизвиква изгаряне. Затова трябва да сте много внимателни, когато работите с чили.  Грешката да се разтъркат очите след това обикновено се прави само веднъж. Капсаицинът не се разтваря във вода, а в мазнина или алкохол. Най-добрият начин да намалите паренето след ядене на чили е да пиете студено мляко или например сметана – колкото по-мазен е продуктът, толкова по-добре. Сладоледът също ще помогне. Ако сте изгорили кожата си,  удачен вариант е и третирането с воден разтвор със захар.

 

Най-лютата чушка в света до момента

На тазгодишната конференция  на чилито “New Mexico Chile Conference” за най-люта в света бе обявена Moruga Scorpion. След щателни лабораторни тестове тя е показал лютост от 2,009,231 единици по скалата на Сковил (Scoville). За сравнение пепър спрейовете, които се продават в оръжейните магазини за самозащита, са точно около 2 000 000 единици. Най-силните, които се използват от полиция и военни, достигат до 5 000 000. Едни от смятаните за доста силни люти чушки, халапеньо (jalapeno), са около 5000, а хабанерос достигат дори до 350 000 единици.  Moruga Scorpion със своите над 2 милиона единици е толкова люта, че пари на кожата дори през латексови ръкавици, затова трябва да се бере при строги мерки за безопасност. Малцина дръзват да я опитат, а яденето й крие рискове за здравето.

 

Популярни сосове, салса, дипове и други

Табаско – основна съставка в него са сушени с опушване люти чушки. В момента в асортимента на производителите са включени най-различни варианти на соса, както и множество продукти и миксове за конкретни ястия и напитки. Лютивината на някои е само около 100 единици по Сковил, докато при варианта с Хабанеро, тя достига и до 12000.

Frank's Red Hot  пък е основната съставка в първата рецепта на познатите по цял свят пилешки крилца buffalo wings.

В кухнята на Южна Азия са популярни съчетания на люти чушки с оцет, обикновено оризов, захар и сол като тайландският сос  Sriracha, придобил голяма популярност и в САЩ, и в много от вариантите на индонезийската по произход паста Sambal.    

В Северна Африка е изключително разпространен и тунизийският сос на основата на чушки пири-пири и серано – Хариса.

В Китай и най-вече в сечуанската кухня се използват предимно пасти с люти чушки.

Други популярни по света люти сосове са Louisiana Hot Sauce, El Pato, CrystalHotSauce, Búfalo, Mexican Hot Sauce, El Mexicano, ALittleNukeyHotSauce и множество други.

За да се борят с класиката в жанра и с големите, наложили се с годините фирми, някои производители залагат на оригинални имена - Endorphin Rush (прилив на ендорфин), 1 Million Scoville Concentrated Pepper Extract  (милион единици по Сковил, концентриран ектракт), 911 Hot Sauce (лют сос 911),  Blair's Beyond Death Hot Sauce (Сосът на Блеър - отвъд смъртта), Ass In Space Hot Sauce (да ви се подпали задника),  Bull Snort Cowboy Cayenne Pepper Hot Sauce (пръхтенето на бика – каубойски сос от кайенски пипер), Ring Of Fire All Purpose Red Pepper Sauce (огненият обръч – универсален сос от червен пипер), Caribbean Condiment Pirates Blend (Карибска подправка, микс на пирата), Pleasure & Pain XXX Rated (удоволствие и болка, екстра лют) и др. А има и множество, кръстени на колежански футболни отбори в Америка - Miami Hurricanes, Oklahoma State Cowboys, Collegiate Hot Sauce - University of Michigan Wolverines и т.н.

На Хаваите използват „люта вода”, подправена с люти чушки, чесън и сол.

В испаноговорящата част на света, както и в Южните щати на САЩ са популярни най-различни видове салса (испанската дума за сос) – дипове на основата на зелени и червени люти чушки и зелени и червени домати, а често и лук. 

Лютите чушки се комбинират много добре с най-разнообразни продукти, сред които и шоколад. Именно те и шоколадът, също познат на света от Америка, са основата за много вариации на сос Mole (Моле), сред които Mole Poblano – национално мексиканско ястия. Кулинарите свързват щата Puebla в Мексико именно с този сос.

 

Етикети: 
Категории: 

THExperts бюлетин

Информирайте се за последни новини!

CAPTCHA
Този въпрос удостоверява, че сте реален потребител.
Subscribe to THExperts бюлетин feed