От 28 до 30 октомври в гр. Велико Търново, под мотото Сътрудничеството между обществения и частния сектор – платформа за устойчиво туристическо развитиесе проведе Тринадесетата годишна среща на Асоциацията на Българските Туроператори и Туристически Агенти, АБТТА, съобщиха от асоциацията.
В срещата взеха участие над 110 делегати – професионалисти от водещи български туристически фирми, представители на местните власти, преподаватели и студенти специалност туризъм от СУ Климент Охридски и Нов Български Университет.
Традиционният годишен форум беше открит с пресконференция, на която журналисти от над 20 национални и регионални печатни и електронни медии се запознаха с вижданията на АБТТА относно значението на общинската туристическа политика и ролята на туроператора за развитието на висококачествен и конкурентоспособен регионален и национален туристически продукт, научиха защо българските туроператори възразяват срещу отмяна режима на пълна забрана за тютюнопушене на обществени места, получиха последна информация относно решението на унгарския Апелативен съд и причините за продължаващата липса на обезвъзмездяване на неизползвани самолетни билети на унгарския национален авиопревозвач, фалирал през 2012 г..
С оглед специфичната професионална дейност на членовете на АБТТА, работните дискусии преминаха в няколко отделни панела.
В рамките на работен панел Авиация делегатите на 13 Годишна среща на АБТТА се запознаха се новостите в търговското предлагане на авиокомпания Air France KLM, научиха какви са последните тенденции в развитието на световната авиационна индустрия и обсъдиха актуални въпроси от своята агентска дейност.
В рамките на панел Туризъм, в няколко последователни модули участниците в срещата се запознаха с туристическите политики и с възможностите за развитие на туризъм в 15 българскиобщини със значим туристически потенциал.
Специално разработен и предварително разпространен модел за презентиране на регионалния туристически продукт създаде условия за най-добро представяне на участващите туристически дестинации и позволи на присъстващия бизнес да получи високо професионална и конкретна практическа информация за планиране и осъществяване на своята стопанска дейност по разработване на туристически продукти и програми.
По решение на 13 Годишна среща и в отговор на нарастващите нужди от разширяване на сътрудничеството между бизнеса и науката, по време на форума беше подписан поредния договор за сътрудничество. Споразумението, подписано между АБТТА и Катедра „География на туризма” към Софийския университет съгласува провеждане на семестриални практики и дългосрочни студентски стажове, съвместно разработване на учебни помагала и актуализиране на учебните програми в съответствие с изискванията на базара, участие в проекти и съвместни проучвания, провеждане на редовни информационни срещи между студентите и бизнеса, др.
„ Професионалното образование трябва да е съобразено с нуждите на бизнеса – затова 13 годишна среща на АБТТА е модел на пресечната точка на отговорностите и задълженията, които бизнесът, науката и местната власт имат за подобряване практическата подготовка на младите специалисти и осигуряване на пазара с качествени и адекватно подготвени кадри”, смята Ирина Найденова, Зам. Председател на УС на АБТТА.
„ Решението за провеждане на 13 годишна среща в старата българска столица беше взето по време на международна туристическа борса Културен туризъм 2013, а неговата успешна реализация стана възможна благодарение на личната подкрепа на Даниел Панов, Кмет на Велико Търново. Неоценимото съдействие на Общинска агенция по туризъм „Царевград Търнов” и БХРА, секция Велико Търново е поредно доказателство за водещата роля, която Община Велико Търново има за устойчивото туристическо развитие на България и на значението, което отдава на туризма като приоритетен икономически отрасъл в общината”, каза Байко Байков, Председател на УС на АБТТА по време на работна закуска на туроператорите с кмета на Велико Търново Даниел Панов, където бяха представени някои добри практики от туристическата политика на Община Велико Търново и обсъдени конкретни параметри на сътрудничество между членовете на АБТТА и общината.
„За първи път вътрешно организационен форум се провежда като работен семинар между местната власт, бизнеса и институциите, създаващи знания, но амбицията е да превърнем тези професионални срещи в традиционни събития от организационния живот на АБТТА”, заяви при закриването на срещата Председателят на Асоциацията и обяви провеждането на следващата в последния понеделник на м. октомври 2014 г.
Членовете на АБТТА получиха поздравителни адреси за своя годишен форум от МИЕ и Нов Български Университет, се посочва в съобщението