Собственици и служители на заведения участваха днес в националния протест срещу забраната за тютюнопушене на закрити обществени места.
Около 50 души протестираха в Пловдив, съобщи БТА. Празни маси и столове, манекени с надписи "Искаме работа!" и "Кой ще помисли за персонала?" разположени пред сградата на общината демонстрираха недоволството на протестиращите, които настояват за връщането на закона в стария му вид - заведенията да са разделени на зали за непушачи и пушачи.
За последните два месеца в Пловдив са фалирали 46 обекта, основно ресторанти, съобщи председателят на Асоциацията на собствениците за заведения в града Димитър Лукарев. По думите му вследствие на това са освободени между 8 и 10 души от всяко от тях. Ние не сме "за" тютюнопушенето, но не подкрепяме силовото приемане на закона, заяви Лукарев. Той посочи, че в България тютюнопушенето е на 16-о място в списъка с вредни фактори за човека, а на първо е стресът. Според него фалитите ще продължават, като само в Пловдив около 3200 души ще изгубят работните си места. Ако не бъдем чути, от 1 декември ще пристъпим към гражданско неподчинение, каза още Лукарев.
Собственици на заведения в Хасково също излязоха на протест срещу забраната за пушене. Те подредиха празни маси със столове около тях на площада срещу областната администрация в града. Според председателя на местната браншова асоциация на ресторантьорите и хотелиерите Стойчо Ганашев оборотът на заведенията е спаднал драстично от края на лятото. По думите му в някои от кафенетата и баровете спадът е около 90%. Той добави, че две или три заведения вече са затворили врати през последния месец, като една от основните причини за това била забраната за тютюнопушене.
Ганашев смята, че преди да бъде приет, законът за забраната на тютюнопушенето е трябвало да се обсъди и с членовете на браншовата организация. Клиентите ни са недоволни, броят им намаля през студените месеци и се наложи да намалим персонала си, заяви Божидара Андонова - собственик на ресторант в Хасково. Според нея по-доброто решение е било преди приемането на тоталната забрана, когато много от собствениците инвестираха средства в обособяването на зали за пушачи или монтираха вентилационни системи.
Около 300 души се присъединиха към протеста на Шуменската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите срещу забраната за тютюнопушене на закрити обществени места. Работещите в заведенията носеха ленти с надпис "уволнен" и "съкратен".
Председателят на организацията на ресторантьорите и хотелиерите в Шумен Десислава Иванова заяви, че забраната за тютюнопушене води до отлив на клиенти, което пък от своя страна ще доведе до съкращаване на персонал и много фалити.
Над 2300 подписа са събрани до момента в подкрепа на искането на ресторантьорите и хотелиерите в Шумен.
Около 100 души се включиха в Търговище в националния протест срещу тоталната забрана за тютюнопушене в закрити обществени места. На централния площад 33 собственици на заведения подредиха празни маси, с което показаха липсата на клиенти след въвеждането на забраната за тютюнопушене. Собственикът на кафене Мария Сербезова обяви, че протестиращите настояват за връщане на закона в стария му вид; за функциониране на зали за пушачи и непушачи, както и да се даде възможност собствениците на заведения с площ до 70 кв. м да решават сами как да работят. Според Сербезова още след въвеждането на забраната заведенията отчитат загуби, но през есенно-зимния период те са нараснали драстично. Собствениците са изпаднали в невъзможност да изплащат кредити и да изплащат заплати на персонала. "Нашият протест няма политически характер. Целта ни е за запазим работниците и хляба си, настояваме за равни права за пушачи и непушачи", каза пред насъбралото се множество Сербезова. Протестиращите обявиха взетото днес от браншовата организация решение за внасяне в Народното събрание на писмо с исканията и ако управляващите не се съобразят с тях - от 1 декември, ще се премине към гражданско неподчинение и национален бойкот на забраната.
Най-масов бе протестът в Бургас, където около 1000 души се включиха в протестното шествие в Бургас за пълната забрана за тютюнопушенето на обществени места. Собственици на заведения, управители, сервитьори, бармани, кухненски персонал, граждани протестираха срещу забраната.
Протестът бе подкрепен с изпълнения на местни музиканти. Иван Стоименов - протестиращ собственик на заведение в града, каза, че не подкрепя тютюнопушенето, но е против категоричната му забрана. Тя е смъртна присъда за цял един отрасъл от изнемогващата икономика на България, заяви Стоименов.
Бургаските ресторантьори обявиха, че имат готовност да започнат разяснителна кампания в бургаските училища, която да покаже вредата от пушенето сред подрастващите. Браншовиците са категорични, че ако исканията им не бъдат взети под внимание, протестите им ще продължат.