Книгата „Zoom Турция”, издадена от издателството на АBUJET, спечели престижната международна награда „Марко Поло” за журналистически материал на туристическа тема.
Наградата е учредена преди 3 години в Хърватия, на чиято територия днес се намира Корчула – родният град на легендарния пътешественик. Първият носител на наградата е американският публицист Джим Томпсън.
„Zoom Турция” е вторият носител на наградата. В книгата са събрани 15 истории, написани от известни български журналисти, публицисти, писатели и фотографи. Историите показват Турция от 15 различни, авторски ъгъла.
Поводът за написването на книгата е 52-ят Световен конгрес на FIJET, по време на който над 250 журналисти от 5 континента обсъждаха ролята на журналистиката за развитието на съвременния туризъм.
Авторите на историите са членове на АBUJET, в който членуват 31 журналисти от водещи български медии, от които 26 са членове на FIJET. Председател на асоциацията е генералният директор на БТА Максим Минчев.
На специална церемония в Съюза на хърватските журналисти в Загреб кметът на Корчула връчи наградата на Пламен Старев, секретар на АBUJET. Присъстваха известни журналисти както от Хърватия, така и от съседна Словения, от Тунис, Турция и др. Събитието бе уважено и от представители на правителството и на туристическите браншове.
Преди церемонията Пламен Старев и президентът на FIJET г-н Тижани Хаддат /бивш министър на туризма на Тунис/ имаха среща с хърватския министър на туризма Велико Остоич. На срещата беше подчертана важността на образованието, особено на младите журналисти, за развитието на професията. Г-н Остоич изрази опасенията си, че предвиденото въвеждане на визи от юли ще затрудни туризмът, който е сред основните икономически отрасли на страната. Затова в Хърватия има специално министерство на туризма.
***
FIJET - Международната федерация на журналистите и писателите по туризма (Federation Internationale des Journalistes et Ecrivains du Tourisme), е основана през 1954. Това е най-голямата и авторитетна организация на пишещите за туризъм в света. Във FIJET членуват 980 журналисти от над 35 държави от цял свят, както и 26 национални асоциации.
Основен принцип, залегнал в хартата както на АBUJET, така и на FIJET, е свободата на словото и утвърждаване на човешките права върху принципите на демокрацията. На ежегодните срещи в различни континенти журналисти от цял свят си разменят актуална информация и търсят най-преките пътища за утвърждаване на туризма като „международен език” за сътрудничество, приятелство и взаимна помощ, за сближаване на хора, страни, интереси и култури.