21 Ноем. 2024

Вие сте тук

Половината от таксите от концесии и наеми ще са за общините

13.08.2012

С последните предложени промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие се предвижда 50 на сто от таксите - наеми или концесии, които се събират за морските плажове, да се връщат обратно в общините. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова пред журналисти в Добрич. По думите й така общините ще разполагат с ресурс да доразвият довеждащата инфраструктура до плажовете, включително и да полагат известни грижи за неохраняемите пясъчни ивици, като назначат служебно спасители.
Очаква се до края на годината предложените законодателни промени да бъдат гласувани в парламента, така че да влязат в сила при подготовката за следващия туристически сезон.


Лиляна Павлова посочи, че сред направените предложения е и да бъде опростена процедурата за отдаване на концесия на морските плажове, която сега е сложна, тромава и вероятно демотивира заинтересованите лица да участват. Ще се върви и към гъвкавост в ценообразуването. Много често се определя цена за отдаване на концесия, която не може да бъде реализирана, но законът дава възможност да бъде намалена най-много до 50 на сто, поясни министърът. Павлова посочи плажни ивици по Северното Черноморие, дълги по 8 километра, на които през всеки сто метра трябва да има спасителен пост. Трябва да бъдат осигурени и съблекални, тоалетни, душове, медицинско оборудване - всичко това много оскъпява поддържането на плажа, добави Павлова.


В отговор на репортерски въпрос министърът коментира, че през това лято на плажовете, отдадени под наем или на концесия, най-често възникват проблеми с осигуряване на медицинското оборудване и с определяне на свободните зони за туристите. Ако за някои плажове нарушенията се окажат системни, възможно е след края на сезона, договорите да бъдат развалени, каза Павлова.

Категории: 

THExperts бюлетин

Информирайте се за последни новини!

CAPTCHA
Този въпрос удостоверява, че сте реален потребител.
Subscribe to THExperts бюлетин feed