Държавата ще насърчава речния круизем туризъм
Повече от 22 хил. круизни туристи са посрещна град Видин през 2014 г. Такава е равносметката за развитието на круизния туризъм в града през миналата година. Данните бяха посочени на среща на министъра на туризма Николина Ангелкова с представители на местната власт и туристическия бранш от региона. В нея участваха също областният управител Момчил Станков, народните представители Вили Лилков и Владимир Тошев и др., съобщи пресцентърът на министерството.
Министерството иска да насърчи речния круизен туризъм чрез подисване на специална декларация. Това ще стане на срещата на министрите на туризма, която ще се проведе на 8 и 9 юни в София.
През тази година се очаква във Видин да пристигнат 181 речни туристически кораба, което е около 10% ръст в сравнение с миналата година, съобщи наскоро THEperts. "Трябва да се възползваме от тази възможност и общините да координират усилията си, за да предложат интересни обекти на тези туристи", каза Николина Ангелкова. На срещата стана известно, че областната управа последователно работи в тази посока и вече са установени връзки с германската ообласт Ортенау, като е изготвен индивидуален пакет за пристигащите круизни туристи. Пакетът включва посещения на исторически и природни обекти във Видин и Белоградчик.
"Видин и регионът трябва да използват потенциала не само на круизния туризъм, но и възможностите за вътрешен туризъм“, каза още министър Ангелкова. Министерството реализира мащабна кампания за насърчаване на вътрешния туризъм чрез популяризирането на 50 по-малко известни места, като от област Видин в този списък попадат Конакът и Кръстата казарма в град Видин, както и крепостта „Кастра Мартис“ в град Кула.
По данни на НСИ реализираните нощувки в област Видин през миналата година са били близо 46 500, от които 78% на български граждани. Средната продължителност на престоя на туристите е 1-2 нощувки. Броят на пренощувалите за период е над 31 300, от които българите са били също 78%. Реализираните приходи от нощувки са за над 1. 8 млн. лв., от които 86% са формирани от български граждани.
Въпреки че Северозападният район е сред най-бедните и най-застаряващи в Европейския съюз, той крие редица приятни изненади за туристите, свързани с историята, културата и красивата природа. Тук с причудливите природни форми са Белоградчишките скали, крепостта "Калето", мистиката на пещерата "Магура", легендите, скалните феномени.