„Убийство в Ориент Експрес“ може и да е първата асоциация на всеки, който реши да пътува с историческия влак, но преживяването със сигурност надхвърля литературните възстановки. Макар че според мениджърите на „Ориент Експрес“ тук навсякъде витае духът на Поаро, значително по-силно е усещането за лукс, романтика и ексклузивност. Всъщност, днес компания “ Orient Express се свързва със значително повече неща, а не единствено с легендарния влак.
Около сто пътници, по-голямата част от които американци, както и австралийци, белгийци, англичани, французи и германци преминаха днес през България на път за Истанбул с „Ориент Експрес“. Пътешествието стартира в Париж на 31 август и завърши в Истанбул утре. Композицията се състои от 15 вагона и 45 души обслужващ персонал.
Маршрутът е класически: Париж, Будапеща, Букурещ, Истанбул, който се преминава за шест дни. Макар че Русе и Варна не са споменати изрично, и тук влакът прави спирки за няколко часа, за да могат пътниците да ги разгледат. Все пак в маршрута от самото начало им се обещава да прекарат цял ден в „очарователната България“.
За тази година цената на еднопосочния билет в двойна кабина е 10 400 евро, а през следващата ще поскъпне до 14 000, се вижда от сайта на компанията. Всъщност, пътешествениците са настанени в истински апартаменти, предлагат им се гурме меню и подбрани вина и напитки през цялото пътуване.
Освен класическия маршрут компанията „Ориент Експрес“ предлага и други – от Париж до Венеция или до Лондон, от Стокхолм до Копенхаген, от Венеция то Истанбул и пр. За някои от маршрутите на пътниците се предлага алтернативна възможност за настаняване в луксозни хотели, която е включена в цената.
„Ориент Експрес“ се смята за икона в железопътните превози. Компанията съществува от 1883, когато е пуснат в движение оригиналният Ориент Експрес. Влакът тръгвал от Париж, преминавал през Алпите, спирал в Будапеща и Букурещ, за да достигне крайната си дестинация Константинопол. За времето си той е бил символ на богатството и лукса , на ненадминатия сервиз и изключителните гурме удоволствия. Днес стремежът е да се осигури същата ексклузивност на пътниците, казват от компанията.
Легендарният влак е привличал монарси, знаменитости, но и личности с неясно минало чак до 1920 г. Войните и транспортните проблеми слагат край на луксозните железопътни пътешествия.
Днес колекцията на „Ориент Експрес“ съвсем не се ограничава с историческия влак. Компанията е собственик на емблематични хотели в Европа, Азия, Африка, Северна и Южна Америка. От „Ориент Експрес“ твърдят, че техните туристи се завръщат у дома не само със спомени, но и с много нови познания и умения от пътешествията. Компанията наема прочути готвачи и сомелиери, които организират за гостите курсове, по време на които им разкриват тайните на кулинарията и на добрите напитки.
На онези, които не обичат да се застояват на едно място, се предлагат пътешествия не само на колела, но и по вода. Примери са каналите на Франция, както и най-новото предложение – речен круиз в екзотични дестинации, първа от които е Мианма.