Ана Лукович, директор по въпросите на развитието и инвестициите, заяви пред Ройтерс, че крайната цел е Белград да стане "регионален хъб".
Трафикът нарасна от 2013 г., когато авиопревозвачът на Обединените арабски емирства - Етихад еъруейз, купи 49 процента от акциите на задлъжнелия сръбски авиопревозвач ЯТ. Етихад еъруейз прекръсти компанията на Еър Сърбия и въведе нови линии.
"Ние сме близо до изчерпване на нашия капацитет към момента", каза Лукович в интервю. "Затова решихме да започнем краткосрочен инвестиционен цикъл".
Акциите на летище "Никола Тесла", в което държавата притежава 83,15 процента, увеличиха стойността си с близо 40% от края на миналата година в резултат на нарастването на печалбата на 3,4 млрд. динара (28,22 милиона евро) през 2014 г. от 13,3 милиона евро през 2013 г., отбелязва Ройтерс.
По време на десетилетието на войни и санкции при покойния президент Слободан Милошевич летището бе затворено за международен трафик. Миналата година броят на пътниците нарасна с повече от един милион души и се очаква да достигне пет милиона тази година, каза Лукович и допълни, че капацитетът на аеропорта е 5,5 милиона пътници годишно.
Лукович посочи, че летището ще използва 15 милиона евро собствени средства в разширяване на Терминал 2 с изграждането на осем нови зони с изходи и нова зона за пътници. При завършването в средата на 2016 г. терминалът ще може да приема полети на дълги разстояния.
Други два милиона евро ще бъдат използвани за реновиране на Терминал 1, а три милиона евро - за ново оборудване за почистване на сняг и лед.
"След като бъде завършен този инвестиционен цикъл ние ще увеличим капацитета на 7-7,5 милиона пътници годишно", каза Лукович.
Товарните полети на летището са се увеличили с 13% през 2014 г., изпълнявани от Еър Сърбия и Търкиш еърлайнс.
"Ние изживяваме истински бум след трансформацията на националния авиопревозвач", каза Лукович. "Очакваме нов бум със старта на полетите на дълги разстояния".
Полетите на Еър Сърбия са 50% от общия въздушен трафик на летището. Авиопревозвачът се надява да открие линия до САЩ до края на годината.
Правителството казва, че планира да предложи летището на концесия, а най-голямата европейска строителна компания "Винси" вече е изразила интерес, отбелязва Ройтерс.