Първото в света космическо летище в американския щат Ню Мексико, от което ще се осъществяват пътническите полети на компанията “Върджин Галактик”, е завършено 90 на сто и е на път да изстреля туристи, пише "Труд", позовавайки се на публикация в. “Дейли мейл”.
Пистата с дължина 3,2 км и ширина 60 м вече е напълно готова, както и терминалът и центърът за управление на полети. Те са част от футуристичния комплекс “Космическо летище Америка”, създаден по проект на архитекта Норман Фостър.
“Това е един малък град”, казва Кристин Андерсън, току-що назначената изпълнителна директорка на администрацията на космодрума. “Свалям шапка на всички архитекти и изпълнители на проекта, които наравно се трудиха за осъществяването му”, казва тя.
Още в началото на своята нова работа обаче Андерсън се изправя пред сериозно предизвикателство - законодателите в Ню Мексико орязаха с повече от 50 на сто бюджета й.
Все пак последната фаза от осъществяването на проекта вече е в ход и се очаква първите полети да започнат в началото на 2013 година. Изграждат се съоръженията от комплекса за вертикално излитане, два центъра за посетители в близките градове, плюс още един в самото космическо летище.
През октомври м.г. американската компания “Върджин Галактик” извърши първия си самостоятелен полет с туристическия космически кораб “Спейс шип 2” Той бе изведен от самолета-носител “Уайт найт 2” на височина 13 км, след което се отдели и след 11 минути се приземи. Корабът прелетя над пустинята Мохаве в Южна Калифорния, а полетът продължи общо 25 минути. Въобще не бяха пуснати двигателите на кораба, който е предвиден за 6-има пътници и двама пилоти. “Това е началото на нова космическа ера и ние сме горди, че сме в основата на този забележителен етап в историята”, заяви ексцентричният британски милиардер Ричард Брансън, собственикът на “Върджин Галактик”, част от неговата компания “Върджин Атлантик”.
“Спейс шип 2” ще трябва да премине през още изпитания, включително няколко полета в атмосферата, преди да може да изпълнява комерсиални полети в открития Космос. “Ще извършим още много изпитания, което ще отнеме 12 до 18 месеца, преди да изпратим хора в Космоса”, обяви преди близо една година Брансън.
Сумата, която търсачите на силни усещания ще трябва да си приготвят за полет, е 200 000 долара. Въпреки високата цена вече има заявки от близо 400 мераклии за космически туризъм.