25 Ноем. 2024

Вие сте тук

Колко бакшиш да оставя? – част 2

17.10.2014

След като установихме колко бакшиши се дават в Европа, САЩ и арабските държави. Ще обърнем поглед към по-далечните за нас дестинации. Wego, водещият сайт за търсене пътуване в Тихия океан, Азия и Близкия Изток, разкри къде и кога трябва да се дават бакшиши по време на пътуване.

 

"Познаването на държавите, в които трябва да се оставя бакшиш е също толкова важно, колкото и на онези, в които не бива да го правите", предупреждава Йоахим Холте, главен маркетинг директор за Wego.



"В Аржентина например, оставянето на бакшиш всъщност е незаконно, обаче сервитьорите често очакват  да го получат от чуждестранните туристи, така че ако решите да се отблагодарите на сервитьора, трябва да го направите дискретно.

 

В САЩ пък често бакшишът е единственият доход на сервитьорите, затова те разчитат на него. За сметка на това ако пътувате до Япония,  е добре да знаете, че бакшишът се смята за нещо обидно, тъй като и без бакшиш въпрос на чест е да ви бъде предоставено безукорно обслужване. "

 

Според  Холте е удивително колко много туристи не смятат за необходимо да проучат  традициите на страните, в които отиват.  Предварителното запознаване с обичаите от една страна спестява конфузни моменти и гарантира безпроблемно пътуване, а от друга – предотвратява прекомерното плащане там, където това не е необходимо.


Не е необходимо  например да се дава бакшиш във  Фиджи,  Малайзия и Южна Корея. Въпреки това е добре да се провери дали към сметката е добавена такса за услугата или не. Ако вече са ви начислили такса обслужване, можете да оставите лично на сервитьора дребна сума, тъй като със сигурност таксата ще отиде в джоба на собственика.



Освен в ресторантите – място, където най-често се очаква да оставите бакшиш, има и други сфери на обслужване, където това е необходимо.


Когато става въпрос за малко възнаграждение за пиколото, което е донесло багажа ви, няма държава, в която това да не е прието. Почти същото се отнася и за таксиметровите превози, където сметката се закръгля в полза на шофьора. Тук обаче има две изключения – Нова Зеландия и Чили, където от вас съвсем няма да очакват подобен жест.  Според сайта причината е, че това са млади държави, в които туризмът се развива отскоро и няма създадени традиции в това отношение. Въпреки това и там  очакванията на обслужващия персонал се променят, така че не е изключено в близките години да започнат да ви гледат накриво, ако не оставите бакшиш.



Ако отидете в дестинация, за която не сте сигурни какъв е обичаят, можете просто да попитате персонала. Повечето хора ще оценят жеста ви и ще ви помогнат да избегнете неловки ситуации.  

 

Категории: 

THExperts бюлетин

Информирайте се за последни новини!

CAPTCHA
Този въпрос удостоверява, че сте реален потребител.
Subscribe to THExperts бюлетин feed