27 Ноем. 2024

Вие сте тук

Иво Маринов: Партньорството на държавата с общините и бизнеса стимулира ръста на туристите

28.09.2012

Добрите практики на местната власт в туризма и конструктивното партньорство на държавата с общините и бизнеса са сред важните фактори за привличане на повече чуждестранни граждани за пътуване и почивка в България. Това каза заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов на уъркшопа за професионалисти „Иновативни подходи и добри практики в туристическата дейност на общините”. Конференцията с участието на областни управители, кметове от над 80 общини, браншови организации, предприемачи и експерти от МИЕТ се състоя в Пловдив. Форумът бе в рамките на Световния ден на туризма, организиран от министерството, община Пловдив и Регионалната занаятчийска камара.

 

Изпращаме лятото с добри показатели за притока на туристи. По данни на летищата във Варна и Бургас от 1 юни 2012 г. до средата на септември са обслужени общо 2 963 474 чуждестранни граждани, което е със 7.3% повече спрямо същия период на миналата година. Тези резултати са невъзможни без инициативността на местните управи, които прилагат все повече модерни практики за разкриване потенциала на своите региони, каза още Маринов. Той подчерта, че политиката на общините в сектора ускорява диверсифицирането на туристическия продукт и развива специализираните му форми. Всичко това обогатяват имиджа на България като целогодишна дестинация.   

 

Маринов връчи наградите за най-добри постижения в конкурса „Общините за развитието на туризма“, организиран с подкрепата на МИЕТ от Националната медийна група „Парадигма“.

 

Сред срещата творчески колективи от различни краища на страната представиха изкуството си на открита сцена в Стария град със спектакъла „Опознай България“. Концертът започна с огнен ритуал на домакините в прослава на бог Арес. Последва поредица от фолклорни изпълнения на самодейци от различни възрасти – детския ансамбъл „Брациговче“, автентичните баби и дядовци от Дряново и Борово (община Лъки), старозагорското общество за танци. Читалище „Искра“ от Хисаря показа композиция за минералната вода „Момина сълза“, момичетата от състав „Станимаклийче“ (Асеновград) – ритуали аз Еньовден, а етнографска група от Стрелча – някогашен годеж. Младежкият център „Кръг“-Кърджали разказа за традициите в изработването на родопския терлик.

 

Категории: 

THExperts бюлетин

Информирайте се за последни новини!

CAPTCHA
Този въпрос удостоверява, че сте реален потребител.
Subscribe to THExperts бюлетин feed