Приетият през октомври тази година от Европейския съюз Регламент 201124 ще разкрие нови възможности пред българската туристическа индустрия. Благодарение на него огромна част от страните членки на ЕС с висок стандарт на живот ще могат да аутсорсват дейности по рехабилитация, медицинско обслужване, почивка, санаториално лечение в България. Това каза заместник-министърът на икономиката и енергетиката с ресор туризъм Бранимир Ботев. Той участва в дебат на тема „Реиндустриализацията на Европа – мит или реалност“ в София.
Той поясни, че става въпрос за глобален ресурс от порядъка на около 90 млрд. евро, с който оперират техните здравни каси. „Говорим за индустрия, която може да излее златен дъжд върху България. Дали обаче България е подготвена за това предизвикателство, попита зам.-министър Ботев. Имаме нужда от подготвени и квалифицирани кадри, лекари с езикова подготовка, диетолози, физиотерапевти, кинезитерапевти, медицински сестри. Трябва не просто да ги създадем, но и да ги задържим в България, посочи той.
Според него администрацията трябва да търси отговори на въпроси, породени от растежа. За половин година делът на туризма в брутния вътрешен продукт на България е скочил от 12.5 на 13.6% тази година, очакваме 7-милионния турист, както и 3 млрд. евро постъпления от отрасъла, припомни заместник-министърът. Необходими са обаче кадри, които да обслужват всички тези туристи, които очакваме. Голям проблем, с който бизнесът и администрацията трябва заедно да се справим, е и текучеството на кадри - близо 80% в сектора, подчерта още той.
.
Възможности в тази посока Ботев очерта в определението за туризма като „експорт на място“. „Ние до голяма степен решаваме въпроса с износа, ако можем да експортираме на място, да насочим съпътстващите отрасли – хранително-вкусова промишленост, битова химия, енергетика, транспорт, строителство, услугите. Те могат да обслужват крайният продукт, наречен туризъм. Развивайки ги, ние създаваме индустрия и работни места“, допълни още Бранимир Ботев.