България бележи най-слабия растеж в ЕС по броя на пътниците с въздушни превози за миналата година, iсъобщи БТА, позовавайки се на Евростат, представени днес от Европейската комисия.
Пътуващите с граждански полети у нас са се увеличили едва с 1,2 на сто. Летището в София заема 87-мо място в ЕС по броя на обслужените пътници, но бележи ръст от 6,5 на сто.
Данните показват, че у нас миналата година по въздух са пътували 7,6 милиона души, като 162 000 са летели с вътрешни полети, 5,4 милиона са летели до друга държава от ЕС, а два милиона са избрали пътуване извън Общността.
В ЕС миналата година са летели над 918 милиона пътници, като делът на вътрешните полети (между летища в една и съща държава) се запазва в последните шест години. Делът на полетите в рамките на ЕС и извън Общността бележи постоянен лек растеж.
Най-много през последната година са се увеличили пътниците с въздушни превози от Словакия и Румъния (с 15-16 на сто), а всеки четвърти пътник е летял от Великобритания. Германия, Испания, Франция и Италия са на следващите места по брой пътници в ЕС. Освен България, слаб увеличение бележат пътниците по въздух в Австрия (1,4 на сто) и Финландия (1,8 на сто). За последната година в ЕС броят на пътувалите със самолет е нараснал с 4,7 процента.
Летищата "Хийтроу" (Лондон), "Шарл дьо Гол" (Париж), аерогарите във Франкфурт и "Схипол" край Амстердам са в челото на континенталната класация по брой обслужени пътници. Аерогарите в Талин (Естония), Братислава (Словакия) и Любляна (Словения) отчитат най-малък брой обслужени граждански полети в ЕС.