19 Апр. 2024

Вие сте тук

Глад за грозде в Европа

28.09.2012

Европа е разтресена от криза, но не финансова, а гроздова. Причината е, че реколтата навсякъде е по-малка.  В някои части на Португалия тя е спаднала с 40 %, което означава, че винопроизводителите ще разполагат с по-малко грозде, което да преработят и в крайна сметка ще предложат по-малко бутилки, писа тази седмица Ройтерс.

 

Португалският винопроизводител Бернарду Кабрал от Casa Santa Vitoria, направи подобна прогноза, отбелязвайки: "За щастие малките зърна се свързват с висока концентрация. Така в момента произвеждаме вина с много високо качество." Според друг португалски производител в някои случаи реколтата е с до 40 % по-малко спрямо нормалното равнище, като средният спад вероятно ще е в границите  20-30%.


Ситуацията дори е още по-лоша в някои части на Бургундия, където градушки удариха лозята, унищожавайки близо 80% от реколтата, по данни на Винарския съвет на Бургундия - Burgundy Wine Board (BIVB).

 

Когато производителите не се борят със студа или с градушката, надвисва опасност от плесени и гъбички. Хората се борят с тях много усърдно, посочи говорителка на Винарския съвет на Бургундия Сесил Матьо. Отбелязвайки неравномерния растеж на гроздовете, състояние известно като милерандаж, тя посочва, че то "е лошо за количеството, но обикновено е обещание за качество."


По поречието на Лоара, един от най-големите френски региони за производство на вино, тъкмо са започнали беритбата, но също очакват по-малки количества.


В Испания  регулаторният съвет по вината на област Ла Риоха потвърди също, че реколтата ще бъде по-малка."Добрата новина е, че потребителите няма да усетят ефекта от по-ниската реколта, тъй като Ла Риоха има достатъчно резерви като обеми, за да попълни световното търсене," посочи в електронно писмо говорителка на съвета.


Според Карл Сторхман, редактор на списанието "Американска асоциация на винените икономисти", е сигурно, че законите за търсенето и предлагането работят на всеки пазар, включително на пазара за грозде.  "Ако обаче европейските цени на гроздето се повишат, това не означава, че цените на виното за потребителите ще скочат. Винарските изби са склонни да запазват цените си сравнително стабилни. Не прекалено надолу в лоши години и не прекалено нагоре в добри години.", отбеляза той.


Гръцки винопроизводители твърдят, че тазгодишният юли  е бил най-горещият, откакто е започнало да се води официална статистика през 1897 година. И тук количествата са намалели с около 20%, но за сметка на това се очаква качеството да е значително по-добро от средното.

 

Прогнозите на винопроизводителите  в България не се различават много. И тук те признават, че количествата са значително по-ниски както заради лятната суша, така и заради предшестващите я слани и градушки. За сметка на това пък качеството обещава да бъде отлично.

 

Що се отнася до цените на виното, производителите не очакват тяхното покачване, за да остане българското вино конкурентоспособно на международния пазар.

 

.  

 

 

Категории: 

THExperts бюлетин

Информирайте се за последни новини!

CAPTCHA
Този въпрос удостоверява, че сте реален потребител.
Subscribe to THExperts бюлетин feed